Deň bezpečného internetu

Verzia pre tlačVerzia pre tlačPDF verziaPDF verzia

Druhý mesiac, druhý týždeň, druhý deň v tomto roku je?

 

Je 9. február, aký je to deň...

 

Je to Deň bezpečného internetu

 

Bezpečný internet, internet bez nenávistných prejavov, bez mobbingu, internet, na ktorý sa nebojíte "pustiť" svoje deti. Aký by mal byť bezpečný internet? Dá sa to vôbec, aby bol internet bezpečný?

 

V dnešnej dobe si ani nevieme predstaviť život bez internetu, kde sa neuveriteľnou rýchlosťou dajú vyhľadať úžasné informácie, objavíte na ňom svet plný zábavy, radosti, môžeme sa na ňom vzdelávať a môžeme sa virtuálne stretnúť s kýmkoľvek. Internet nepozná hranice, internet nás spája, nesnaží sa nás rozdeliť. Ale už dávno platí, že skupina je taká silná, ako silný je jej najslabší člen. V prostredí internetu platí, že tými, ktorých možno oprávnene považovať za slabý alebo slabší článok "skupiny jeho užívateľov" sú deti. Nie preto, že by boli malé alebo naivné, jednoducho preto, že deti sú krásne nevinné, dôverčivé a zvedavé. Rady sa hrajú, ak im poviete, že je niečo zelené, tak Vám uveria, majú svoj svet fantázie a na premyslené "ťahy" či manipulácie nízkych ľudí nie sú ešte úplne rozumovo pripravené. Ste to teda hlavne Vy, rodičia, starí rodičia, učitelia, starší súrodenci, ktorí našim deťom môžete odovzdať dôležité skúsenosti a rady, aby sa nestali "obeťou" tých úžasných troch www.

 

Deti sú ako špongie, rady sa hrajú, rýchlo sa učia, veľa sa pýtajú, aby nasýtili svoju nekonečnú zvedavosť, baví ich objavovať nepoznané, skúšať nemožné, kamarátiť sa s celým svetom. Deti nepoznajú hranice, veria a dôverujú, a to hlavne svojim najbližším. Rodičia sa mnohokrát snažia svoje deti ochrániť rôznymi príkazmi a zákazmi, a vieme, že to myslia dobre. Dieťa potom vie, že niečo "nie je dobré robiť", no nevie prečo a hlavne nevie ako inak by sa malo pohybovať na internete. Dieťa prirodzene a podvedome kopíruje správanie svojich rodičov. Ukážte svojim deťom ako vyzerá bezpečný internet, ako správne vyhľadávať stránky, ako rozlíšiť čomu môžu veriť a čomu nie.

 

Všetci sme boli raz deťmi, samy teraz mnohí z nás deti majú, preto im buďme oporou nie len v živote ale  aj na sieti. Skúste si nájsť chvíľku a spoločne si vychutnajte žiarivý monitor plný nekonečných informácii, a tak môžete svojim deťom ukázať a ísť príkladom ako sa bezpečne pohybovať na internete, ako vyhľadávať zaujímavý a dôverný zdroj plný zábavy, ale aj ako sa zachovať ak "narazí" na nevhodnú, útočiacu informáciu. Aby mohli naše deti ostať v dôvere a radosti, aby pochopili nízke praktiky iných ľudí, ktorých nemusia byť obeťou a môžu si zachovať svoju sebaúctu. A verte nám, deti budú nasledovať svoj "veľký vzor".  

 

Pripravili sme pre Vás niekoľko užitočných a jednoduchých rád, ako môžete s Vašimi deťmi uzavrieť "pakt bezpečného internetu", aby internet pre deti automaticky neznamenal nebezpečenstvo.

 

Prajeme Vám, aby ste Vy ako aj Vaše deti mali vždy príjemné skúsenosti s internetom.

Plná verzia stránky
2020 Úrad na ochranu osobných údajov Slovenskej republiky