Štandardný vzhľad | Lineárne zobrazenie
Mapa stránok | RSS | Kontakt
a orgány, úrady a agentúry Únie
EÚ vytvorila viacero európskych rozsiahlych informačných systémov a agentúr, ktorých dohľad je zdieľaný medzi národnými orgánmi na ochranu údajov a Európskym dozorným úradníkom na ochranu údajov (EDPS). EDPS a národné dozorné orgány v rámci svojich príslušných právomocí aktívne spolupracujú v zmysle svojich úloh s cieľom zabezpečiť účinný dozor nad rozsiahlymi informačnými systémami a orgánmi, úradmi a agentúrami Únie.
Národné dozorné orgány a EDPS spolupracujú s cieľom zabezpečiť koordinovaný dohľad. Na tento účel sa zástupcovia národných orgánov na ochranu údajov a EDPS pravidelne stretávajú - spravidla dvakrát ročne s cieľom diskutovať o spoločných otázkach týkajúcich sa dohľadu. V rámci svojich príslušných právomocí a v rámci svojich úloh si podľa potreby vymieňajú relevantné informácie, pomáhajú pri vykonávaní auditov a inšpekcií, skúmajú ťažkosti súvisiace s výkladom alebo uplatňovaním aktov Únie v oblasti ochrany osobných údajov, študujú problémy spojené s vykonávaním nezávislého dozoru alebo s výkonom práv dotknutých osôb, vypracúvajú harmonizované návrhy riešení akýchkoľvek problémov a podporujú informovanosť o právach na ochranu údajov.
Účelom CIS je pomáhať členským štátom pri prevencii, vyšetrovaní a stíhaní závažných porušení vnútroštátnych a európskych colných a poľnohospodárskych právnych predpisov. Informácie uvedené v systéme CIS zahŕňajú osobné údaje s odkazom na zadržané, zachytené alebo skonfiškované komodity, dopravné prostriedky, podniky, osoby, tovar a hotovosť. Tieto informácie sa smú používať výlučne na účely pozorovania, oznamovania alebo vykonávania konkrétnych inšpekcií alebo na strategické či operačné analýzy týkajúce sa osôb podozrivých z porušenia colných ustanovení.
Koordinovaný dohľad sa vykonáva v rámci Spoločného dozorného orgánu pre Colný informačný systém.
IMI je bezpečný viacjazyčný online nástroj na výmenu informácií medzi orgánmi verejnej správy, ktoré sa podieľajú na vykonávaní právnych predpisov EÚ v praxi. IMI pomáha orgánom plniť si povinnosti v oblasti cezhraničnej administratívnej spolupráce vo viacerých oblastiach politiky jednotného trhu.
Koordinovaný dohľad sa vykonáva v rámci Výboru pre koordinovaný dozor.
EPPO je nezávislá verejná prokuratúra Európskej únie. Je zodpovedná za vyšetrovanie, trestné stíhanie páchateľov a spolupáchateľov trestných činov poškodzujúcich finančné záujmy Únie a za podanie obžaloby na nich. Patria sem viaceré druhy podvodov, podvody s DPH so škodou nad 10 miliónov eur, pranie špinavých peňazí, korupcia atď.
Koordinovaný dohľad sa vykonáva v rámci Výboru pre koordinovaný dozor.
Eurodac znamená Európsky systém na porovnávanie odtlačkov prstov žiadateľov o azyl. Ide o centralizovaný systém obsahujúci údaje o odtlačkoch prstov štátnych príslušníkov tretích krajín alebo osôb bez štátneho občianstva, ktorí žiadajú o azyl v niektorom z členských štátov EÚ. Účelom je hlavne pomôcť určiť konkrétny členský štát, ktorý by mal byť zodpovedný za posúdenie danej žiadosti o azyl.
Koordinovaný dohľad sa vykonáva v rámci Pracovnej skupiny pre koordináciu dozoru nad systémom Eurodac.
Eurojust, zriadený v roku 2002, je orgán EÚ so sídlom v Haagu. Podporuje justičnú spoluprácu pri vyšetrovaní a stíhaní závažnej trestnej činnosti týkajúcej sa minimálne dvoch členských štátov. Eurojust je oprávnený: podporovať a zlepšovať koordináciu vyšetrovaní a stíhaní medzi príslušnými orgánmi rôznych členských štátov, a podporovať vykonávanie žiadostí a rozhodnutí týkajúcich sa súdnej spolupráce.
Koordinovaný dohľad sa vykonáva v rámci Výboru pre koordinovaný dozor.
Agentúra EÚ na presadzovanie práva – Europol – sídli v Haagu a v každom členskom štáte má národnú ústredňu. Cieľom Europolu je pomáhať pri prevencii a vyšetrovaní organizovanej trestnej činnosti, terorizmu a ďalších foriem závažnej trestnej činnosti, ktoré sa týkajú dvoch alebo viacerých členských štátov. Tento cieľ dosahuje prostredníctvom výmeny informácií a činnosťou informačného centra EÚ, ktoré poskytuje spravodajské analýzy a hodnotenia hrozieb.
Koordinovaný dohľad sa vykonáva v rámci Výboru pre koordinovaný dozor
Schengenský informačný systém je jadrom schengenskej spolupráce. SIS je najväčší systém zdieľania informácií pre bezpečnosť a riadenie hraníc v Európe. Poskytuje informácie o hľadaných alebo nezvestných osobách, štátnych príslušníkoch tretích krajín bez zákonného práva na pobyt v Únii a stratených alebo ukradnutých predmetoch (napríklad autá, strelné zbrane, lode a doklady totožnosti).
Koordinovaný dohľad sa vykonáva v rámci Výboru pre koordinovaný dozor.
VIS bol vytvorený s cieľom podporiť implementáciu spoločnej európskej vízovej politiky. VIS umožňuje schengenským štátom, aby si vymieňali údaje súvisiace so žiadateľmi o víza, prostredníctvom úplne centralizovaného systému, ktorý spája konzuláty a ambasády schengenských štátov, ktoré sú v krajinách, ktoré nie sú členmi EÚ, s vonkajšími hraničnými priechodmi všetkých schengenských štátov. VIS spracúva údaje o žiadostiach o krátkodobé víza na návštevu alebo tranzit cez schengenský priestor. VIS umožňuje hraničným orgánom overovať pomocou biometrických atribútov, najmä odtlačkov prstov, či je osoba, ktorá predkladá vízum, oprávneným držiteľom víz a identifikovať osoby nachádzajúce sa na schengenskom území bez žiadnych alebo falošných dokumentov.
Koordinovaný dohľad sa vykonáva v rámci Pracovnej skupiny pre koordináciu dozoru nad Vízovým informačným systémom.
Informácie uvedené na tejto webovej stránke sú najmä z: Príručky o európskom práve v oblasti ochrany údajov, 2018