EDPB prijalo vyhlásenie k implementácii smernice o PNR
Európsky výbor pre ochranu údajov (EDPB) prijal 13. marca 2025 vyhlásenie k implementácii Smernice o cestujúcich (PNR) (ďalej len vyhlásenie) v nadväznosti na rozhodnutie Súdneho dvora Európskej únie C-817/19[1].
EDPB vo svojom druhom vyhlásení o vykonávaní Smernice Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2016/681 o využívaní údajov zo záznamov o cestujúcich (PNR) na účely prevencie, odhaľovania, vyšetrovania a stíhania teroristických trestných činov a závažnej trestnej činnosti (ďalej len smernica o PNR), ktoré nasleduje po prvom vyhlásení z 13.12.2022, poskytuje ďalšie usmernenie pre útvary informácií o cestujúcich (tzv. PIU2). Týka sa potrebných úprav a obmedzení pri spracúvaní PNR údajov v nadväznosti na rozsudok vo veci PNR.
Údaje o PNR sa považujú za osobné informácie, ktoré poskytujú cestujúci leteckým dopravcom, ktorí ich zhromažďujú a uchovávajú a obsahujú mená cestujúcich, dátum cesty, údaje o trase, sedadlách, batožine, kontaktné údaje a spôsob platby.
Vyhlásenie obsahuje praktické odporúčania pre vnútroštátne predpisy, ktorými sa transponuje smernica o PNR, s cieľom zabezpečiť účinok rozsudku Súdneho dvora Európskej únie (SDEU) vo veci PNR. Odporúčania sa týkajú šiestich hlavných aspektov rozsudku, najmä spôsobu výberu letov, z ktorých európske štáty zbierajú PNR údaje, či doby uchovávania PNR údajov. Podľa EDPB, doba uchovávania všetkých PNR údajov nesmie presiahnuť počiatočnú dobu 6 mesiacov. Po uplynutí tejto doby môžu európske štáty uchovávať údaje o PNR len za predpokladu, že je to potrebné a primerané vzhľadom na ciele sledované smernicou o PNR.
Predsedníčka EDPB Anu Talus vyjadrila: „EDPB uznáva význam smernice o PNR pri zvyšovaní bezpečnosti cestujúcich v celej Európe a pri predchádzaní, odhaľovaní a stíhaní teroristických trestných činov a závažnej trestnej činnosti. Prenos PNR údajov v Európe je nutné uskutočniť harmonizovaným spôsobom a pri úplnom dodržiavaní zásad ochrany údajov“.
EDPB si uvedomuje, že niektoré európske štáty začali adaptačný proces, ale vo všetkých členských štátoch stále zaostáva podstatné úsilie o implementáciu. Preto EDPB vo svojom vyhlásení zdôrazňuje naliehavú potrebu čo najskôr vykonať potrebné zmeny a doplniť vnútroštátne predpisy s prihliadnutím na rozsudok o PNR.
Vyhlásenie bolo zverejnené na stránke EDPB v anglickom jazyku tu: https://www.edpb.europa.eu/ourwork-tools/our-documents/statements/statement-22025-implementation-pnr-directive-lightcjeu_en
Tlačová správa úradu k rozsudku vo veci PNR
Vyhlásenie je k dispozícii aj v slovenskom jazyku, ide o neoficiálny preklad:
EDPB_vyhlasenie_2_2025_pnr_neoficialny_preklad_sk
2 PIU je osobitný útvar zodpovedný za zhromažďovanie, uchovávanie a spracúvanie PNR údajov
[1] Dňa 21. júna 2022 vydal SDEÚ na základe žiadosti belgického ústavného súdu rozsudok C-817/19 o používaní údajov z osobných záznamov o cestujúcich (PNR) na účely prevencie, odhaľovania, vyšetrovania a stíhania teroristických trestných činov a závažnej trestnej činnosti podľa smernice o PNR. SDEÚ síce konštatoval, že platnosť smernice o PNR nie je dotknutá, ale rozhodol, že na zabezpečenie súladu s Chartou základných práv EÚ je potrebné smernicu o PNR vykladať tak, že obsahuje dôležité obmedzenia spracúvania osobných údajov. Medzi tieto obmedzenia patrí uplatňovanie systému PNR len na teroristické trestné činy a závažnú trestnú činnosť, ktoré majú objektívnu súvislosť s leteckou prepravou cestujúcich, a uplatňovanie všeobecnej päťročnej lehoty uchovávania na všetky osobné PNR údaje.